-Yes, SURE. REALISTIC world may be so boring…

Sztampowa, teoretyczna definicja kierunku w sztuce, którym dziś opowiem brzmi: „Surrealizm to nazwa dwudziestowiecznego nurtu w sztuce. Inspirowany był teoriami Freuda i oparty na przekonaniu, że podświadomość może być wyrażana bez estetycznych i moralnych założeń. Bla, bla, blaaa (…) ” Nuda? Bez obaw, nie zamierzam Cię męczyć suchymi pojęciami.

Zajmijmy się lepiej praktyką.To zdecydowanie ciekawsze :] Główne wyzwanie, jakie sobie w dzisiejszym poście postawiłam, to udowodnienie Ci, że surrealizm nadaje się do aranżowania wnętrz. Zakład przyjęty, dłonie przecięte… Teraz kilka moich przykładów, na poparcie moich racji.

Z tego co mi wiadomo, surrealiści we wszystkich obrazach poszukiwali piękna rzeczy przemieszczonej i wyrwanej z jej codziennego użytkowanego kontekstu. I to właśnie łatwo dostrzec można w czerwonych zniekształconych żyrandolach. Niby zwyczajne produkty do oświetlania domu…

Kiedy Dali, największy moim zdaniem przedstawiciel surrealizmu, miał sześć lat, chciał być kucharką, tajemniczą postacią kobiecą. Kuchnia była bowiem jedynym miejscem w jego domu zamkniętym przed małym Salvadorem, któremu nie zabraniano dostępu do innych pomieszczeń. Ciekawi mnie czy, gdyby dziecięce marzenie się spełniło, jego kuchnia wyglądałaby podobnie ?

Mając siedem, postanowił, że zostanie Napoleonem. I to: „Od tego czasu moje ambicje nie przestały rosnąć”. Bawił się w geniusza i zwyczajnie nim został :] Wydaje się baaardzo proste, prawda?

Płonące żyrafy, słonie na szczudłach, obsesyjne pasikoniki (o nich może innym razem), mrówki, ogromne ryby pożerające tygrysy  to  nieodłączne tematy prac Salvadora.

A może stół z czterema końskimi nogami w salonie? Czemu nie?! :]

W latach 30. surrealiści uwielbiali produkować bądź wymyślać dziwaczne przedmioty. Fakt, wszystkie otrzymały miano kiczowatych na ówczesne czasy, lecz obecnie znów wracają do łask. Stają się pożądane w momencie, kiedy tak mało rzeczy potrafi nas już zaskoczyć.

Elementy absurdu i nonsensu czerpano zewsząd. Zabronione były rzeczy zbędne i standardowe. Zaś, elementy służące do rzeczy zwykłych, codziennych musiały mieć niestereotypowy, nieszablonowy, często nawet dziwaczny i odmienny wygląd. W rezultacie otrzymywali nadzwyczajny, unikatowy kształt i charakter przedmiotów. Jeśli jesteś Niedowiarkiem to odsyłam pod Homar Telefon, jeżeli jeszcze go nie znasz. Co do schodów, to urzekły mnie swoja formą. Wciąż się im przyglądam i sobie myślę: „Hmmm… Tak, zdecydowanie”.

„Moje wąsy nie będą przygnębiające, katastroficzne, przytłoczone muzyką wagnerowską i mgłami. Nie! Będą wysmukłe, imperialistyczne, ultra racjonalistyczne, strzelające ku niebu (…)”. Właśnie do takiego (jednego z wielu) wniosku doszedł czytając za młodu teksty filozoficzne.

To jedne z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych wąsów w historii świata. Jak widać znalazły miejsce nawet na zwykłym kubku, sprawiając tym samych, że już nie jest taki zwyczajny. Ten konkretny znalazłam na stronie hiszpańskiego sklepu Fundacji Gala-Salvador Dali, ale mając do dyspozycji jednokolorowy kubek, farby do ceramiki czy szkła można łatwo sobie sprawić podobny.

A oto przed Tobą kolejny przykład na potwierdzenie mej tezy, tadam, tadam.. homemade’owa lampa wykonana przy użyciu starych zabawek. Jak widać każdy może pobawić się w geniusza :]

Moim zdaniem to następny, niesamowity przykład na wykorzystanie  płaszczyzny w pokoju w surrealistyczny sposób.

Pomysł + miejsce na ścianie + odrobina talentu = ścienne arcydzieło!!!

Aż brakuje słów…

A na zakończenie, elewacja budynku, a co! Wyjdź z Salvadorem na spacer. Nie można przecież wciąż siedzieć w swojej małej pralni na najwyższym piętrze i malować …

Cdn.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Reklamy

One thought on “-Yes, SURE. REALISTIC world may be so boring…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s